Realitní zákon opět na stole

V porovnání se zeměmi EU je v Česku realitních zprostředkovatelů v přepočtu na obyvatele nejvíce, na jednoho makléře připadá 727 obyvatel. Naprostá většina evropských zemí činnosti zprostředkovatelů zákonem reguluje a určuje pravidla pro vstup na realitní trh. U nás je situace zcela opačná, přesná definice realitního zprostředkování zoufale chybí a v současnosti nejsou nastaveny žádné podmínky výkonu činnosti makléře.

Stejná pravidla pro všechny

To by se však s novým zákonem Ministerstva pro místní rozvoj mělo brzy změnit. Důležitá změna nastane již v možnostech vstupu na trh jako realitní makléř, nově již nebude realitní činnost živností volnou, ale vázanou s požadavky na vzdělání a odbornou kvalifikaci. Přesněji bude makléř muset mít vysokoškolské vzdělání (a to v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví), popřípadě středoškolské vzdělání s maturitou doplněné tříletou praxí či vzdělání s výučním listem a praxí pět let. Zákon dále stanovuje, co realitní zprostředkovatel nesmí. Jedná se především o poskytování právních služeb a zajišťování finančních služeb. Cílí tak hlavně na ochranu klientů. S tou je spojený i vznik veřejně přístupné databáze, kde bude možné ověřit si odbornou způsobilost konkrétního makléře. V neposlední řadě nově vznikne povinnost uzavřít pojištění na škody vyplývající z činnosti.  

Zákon vítáme, neřeší však vše 

Zákon o realitním zprostředkování vítáme. Jeho přípravu již několik let sledujeme (nejedná se totiž o první vládu, která zákon připravuje)  a doufáme, že od příštího roku začne platit. V poslední době neprofesionálních makléřů naštěstí ubývá a my věříme, že díky zákonu odradí i další makléře, kteří svou práci dělají napůl. Žijeme v 21. století a úroveň služeb by tomu měla odpovídat. Nabídky realitních kanceláří se proto již rozšiřují například o služby v podobě tvorby půdorysu či videoprohlídek. „V realitách pracují lidé a lze tedy, podobně jako v jiných odvětvích služeb, narazit na odborníky, kteří se pravidelně školí ve všech směrech, stejně tak jako na nepoctivce. Poměr profesionálů se však razantně zvyšuje. Může za to lepší informovanost klientů nebo také fakt, že se dobře uživí jen ti skutečně kvalitní makléři. Co však zákon bohužel nepřináší, je regulace samoprodeje. Klienti si stále myslí, že k prodeji nemovitosti stačí fotka u online inzerátu, je však důležité mít na paměti, že takový prodej může bez schopného makléře či právníka dopadnout fatálně.“, říká Jakub Němec, jednatel NRK, který na realitním trhu působí již od roku 2011. 

Věříme, že budete mít šťastnou ruku při výběru své realitní kanceláře a že se společně brzy potřebného zákona dočkáme. 

A jak poznat špičkového realiťáka? O tom zase příště.