Malá kuchyň?

I na malém prostoru můžete mít krásnou, plně funkční a praktickou kuchyni. Je však třeba vše dopředu naplánovat a položit si pár důležitých otázek. A právě ty jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

Kolik lidí kuchyň využívá?

Uzpůsobení kuchyně pro velkou rodinu se bude lišit od té, kterou využívá mladý pár nebo jednotlivec. V domácnosti s dětmi budete pravděpodobně potřebovat větší lednici a více úložného prostoru, je také třeba dbát na bezpečnost. Bezdětnému páru naopak zbude více místa třeba na barový pul a svou sbírku vín mohou vystavit kdekoli.

Jak často vaříte?

Pokud rádi pořádáte večírky a večeře pro přátele či rodinu, je třeba vyčlenit dostatek prostoru pro nádobí  a větší zásoby potravin. Také pravděpodobně nebude pohodlné používat dvouplotýnkovou varnou desku a nevystačíte si pouze s mikrovlnkou.

Potřebujete prostor pro jídelní stůl?

Bez něj ušetříte spoustu místa a máte hned několik možností, jak ho plnohodnotně nahradit. Například nejrůznějšími sklápěcími deskami, malými rohovými stolky, popřípadě můžete zvážit stůl, který se dá jednoduše zvětšit, pokud to bude třeba.  A co takhle využít část kuchyňského ostrůvku jako jídelní prostor?

Co doopravdy potřebujete?

Každý máme vysněnou kuchyň a přesně víme, co všechno by měla obsahovat, jestliže však pracujeme jen s omezeným prostorem, je třeba rozdělit své sny do dvou kategorií – na to, co opravdu potřebujeme a to, co by bylo jen fajn mít. A v případě pevně stanoveného rozpočtu toto pravidlo platí jednou tolik.

Víte jak vyřešit úložný prostor?

Vysoké kuchyňské skříňky až ke stropu jsou ideální pro úschovu méně používaného nádobí a mohou sloužit jako úložiště pro vše, co zrovna nepotřebujete po ruce. Je také důležité, aby malý prostor působil minimalisticky a „nepřeplácaně“, proto je lepší zvolit neprosklená dvířka, která vše schovají a vystavit jen dekorace a vhodné nádobí. Ujistěte se také, že opravdu využíváte každý kus úložného prostoru.

Jaké barvy použít?

Světlé barvy a lesklé povrchy (jako je nerez a chrom) prostor více otevírají. Nepodceňujte také kvalitní osvětlení.


Pokud nepořizujete kuchyň do nového bytu/domu, ale pouze rekonstruujete, využijte této příležitosti a zbavte se všeho, co nevyužíváte, co je rozbité a téměř nepoužitelné. Nahraďte malé spotřebiče těmi multifunkčními a ty desítky nejrůznějších hrnečků, které se záhadně pokaždé nashromáždí, také určitě nepotřebujete.