Jak na vhodné osvětlení?

Domov je místem, kde trávíme spoustu času, a proto je důležité využít umělé osvětlení tak, aby se přizpůsobilo jednotlivým částem dne a každé situaci. Správné rozmístění a intenzita je proto skutečně důležitá.

Nic se nevyrovná dennímu světlu, avšak dobře zvolené umělé osvětlení se o to může alespoň pokusit. Modré světlo, typické pro LED, má k tomu dennímu nejblíže, stimuluje aktivitu a podporuje uvolňování seratoninu. Je tak vhodné zejména ráno, díky němu je vstávání o trochu jednodušší, nabudí náš organismus. Ideálně by mělo svítit z většího zdroje umístěného na stropě.

Také při práci či učení se, prakticky kdykoli je potřeba soustředit se, je modré světlo užitečné. Napomáhá potlačit únavu očí a udržuje nás v bdělém stavu. Zároveň umožňuje vnímat barvy v té nejreálnější podobě.

Stejně jako napomáhá tvorbě seratotinu, příliš studené a modré světlo blokuje v těle tvorbu melatoninu, hormonu zodpovědného za lidský spánek. Přesněji řečeno melatonin nám v těle pomáhá určovat, kdy máme být bdělí a kdy máme spát. Po ránu je serotonin skvělý, ale jednu až dvě hodiny před spaním rozhodně není žádoucí. Všechno, co vyzařuje modré světlo, bychom proto měli vypnout.

Pravým opakem je teplé světlo - skvělé pro uvolnění a relaxaci a nejvhodnější je jeho použití právě ke konci dne.

Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina (K). Čím méně stupňů Kelvina, tím teplejší bílé světlo. Teplá bílá se označuje 2700 K (světlo standardní žárovky), studená bílá od 3000 K (halogenové světlo) a denní světlo 6500 K.

Jaké osvětlení do konkrétních místností tedy zvolit?

kuchyni potřebujeme dostatek světla, nad kuchyňskou linku je vhodné LED osvětlení, nad jídelní stůl pak světlo se stínidlem. Nemělo by chybět ani centrální stropní svítidlo.

Do obývacího pokoje volte neutrální světlo z více světelných zdrojů, stojací a stolní lampy jsou výborným řešením, jak korigovat intenzitu světla a atmosféru.

Pro celkové osvětlení koupelny můžete zvolit například podhledové bodovky. Důležité je také osvětlení zrcadla.

Teplé světlo je podstatné pro kvalitní spánek. Svítidla v ložnici by tedy měla být méně intenzivní, nezapomeňte na lampičku na nočním stolku, pokud si před spaním v posteli rádi čtete.

V dětském pokoji je třeba kombinovat příjemné a klidné centrální osvětlení s jasným zdrojem světla na pracovním stole, dobrým řešením je lampička s pohyblivým ramenem.